Curasept ads 020 clorexidina 0.2 + hamamelis colutor fl*200ml

Curasept ADS 020 Corexidina 0.2 + Hamamelis * 200 ML

Lekë 1,160.00
Title:  
Shpëlares oral specifik për të ruajtur shëndetin e gingivave, veçanërisht në rast irritimesh dhe tendence gjakosjeje.

200 ML

Curasept ADS 020 Corexidina 0.2 + Hamamelis është një shpëlarës oral me bazë Klorheksidinë 0.2% dhe Ekstrakt Hamamelis Virginiana.
 • Siguron efekt adstringjent në mukoza, duke shkaktuar vazokonstriksion të kapilarëve dhe rrjedhimisht duke ulur përshkueshmërinë vaskulare dhe, në rast plagësh, lehtëson formimin e koagulit.
 • Përveç kësaj, ekstrakti i Hammamelisit zhvillon një veprim të drejtpërdrejtë anti-inflamator, përmes frenimit të formimit të radikaleve të lira dhe ndërmjetësuesve kimikë të inflamacionit
 • Fitokompleksi, që përmbahet në gjethe është i pasur me tanine, acid galik, katekina dhe përbërje flavonike. Kombinimi me klorheksidinën gjithashtu garanton mbrojtjen e kavitetit oral nga bakteret.
Indikohet kryesisht për:
 1. Mishrat delikatë me tendence gjakosjeje;
 2. Edema dhe ënjtje të mukozave dhe mishrave të dhëmbëve;
 3. Gingiviti kronik dhe akut me dhimbje dhe gjakderdhje;
 4. Irritimet e gjuhës;
 5. Irritimet nga ushqimi i fortë, pikant ose shumë i nxehtë.
 • Shpëlajeni gojen për rreth 1 minutë me produktin e holluar, me një lugë gjelle ujë (10 ml).
 • Përsëriteni trajtimin 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, pas ngrënies.
 • Përdoreni produktin pas higjenës orale te zakonshme.
 • Gjithashtu, këshillohet që të mos pini duhan dhe të zvogëloni marrjen e ushqimeve të pigmentuara (kafe, çaj) të paktën një orë pas trajtimit.
 • Vazhdoni me aplikimin për të paktën 7-14 ditë.