Solgar Dry Vitamin E 134 MG * 50

Solgar Dry Vitamin E 134 MG * 50

Lekë 2,100.00
Title:  
Suplement ushqimor që ndihmon qelizat nga stresi oksidativ i shkaktuar nga radikalet e lira.

50 kapsula

Dry Vitamin E 134 mg (200 IU), vjen në formë kapsule jo vajore për të mbështetur thithjen e kësaj lënde ushqyese të tretshme në yndyrë. 

  • Kjo siguron që trupi juaj të marrë mbështetjen e nevojshme për të mbrojtur qelizat nga stresi oksidativ i shkaktuar nga radikalet e lira.
  • Radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat në trupin tuaj dhe shoqërohen me plakjen e parakohshme. Ky produkt gjithashtu përmban Vitaminë E natyrale (d-alfa tokoferol) e cila në studime ka treguar të jetë 1.3 herë më e bio-disponueshme sesa format sintetike.
  • Alpha Tocopherol është termi i përdorur për të përshkruar Vitaminën E, një vitaminë e tretshme në yndyrë e cila mund të gjendet në arra, vajra arrash, vaj ulliri, perime me gjethe jeshile dhe avokado.
Vitamina E është lëndë ushqyese thelbësore pasi është antioksiduesi primar i cili kontribuon në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ dhe dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.
  • Radikalet e lira formohen kur ne e shndërrojmë ushqimin tonë në energji, ose kur jemi të ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit dhe dritës ultraviolet nga dielli. Përveç kësaj, trupi ka nevojë për Vitaminë E për të suportuar sistemin imunitar.
  • Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet t’ju sjellë nivele të mjaftueshme të Vitaminës E ,por fatkeqësisht dietat e shumicës së njerëzve nuk e arrijnë këtë.Rekomandohet 1 kapsulë çdo ditë, mundësisht në kohën e ngrënies, ose sipas udhëzimeve të mjekut.

Shiko edhe