Si të kujdesemi për lëkurën gjatë sezonit të festave!

Si të kujdesemi për lëkurën gjatë sezonit të festave!

Festat ofrojnë mundësi të mrekullueshme për të kaluar kohë me familjen dhe miqtë tuaj, për t'u kënaqur me ushqime dhe pije të shijshme dhe për të ndjekur aktivitete të ndryshme. Fatkeqësisht, shumë nga gjërat që na pëlqejnë në këtë sezon, mund të ndikojnë në lëkurën tonë.

Por ja ku është lajmi i mirë! Ndërmarrja e hapave të duhur me rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën gjatë festave dhe zakonet e përditshme mund t'ju ndihmojë të ruani shkëlqimin dhe të parandaloni dëmtimin e lëkurës, duke shijuar ende gjithçka që ofron sezoni.

Ndiqni këto këshilla për kujdesin ndaj lëkurës, dhe na falenderoni më vonë:

  • Jepini përparësi gjumit dhe luftoni stresin

Me të gjitha përgatitjet për pushime dhe mbrëmjet jashtë, të bësh një gjumë të mirë gjatë sezonit të festave mund të jetë mjaft sfiduese. Por, dhënia e përparësisë së gjumit dhe mbajtja e nivelit të stresit sa më të ulët të jetë e mundur është çelësi për një lëkurë të shëndetshme. Ja pse:
Kur trupat tanë janë në gjumë, sistemi limfatik punon për të nxjerrë jashtë toksinat. Truri ynë prodhon gjithashtu hormone riparuese të trupit, të tilla si hormonet e rritjes, të cilat janë të nevojshme për rigjenerimin qelizor dhe riparimin e indeve.

  • Hidratohuni
Është e lehtë që lëkura të dehidratohet gjatë stinës së dimrit. Për të ruajtur elasticiteti e lëkurës pa rrudha dhe njollat e imta, pini shumë ujë dhe përdorni rregullisht një hidratues cilësor ose krem me përmbajtje Pre dhe Probiotikësh.
  • Mbani në minimum konsumin e sheqerit, ushqimeve të skuqura dhe alkoolit

Shmangni shpërthimet e akneve të festave duke mbajtur në minimum sheqerin, ushqimet e skuqura dhe alkoolin. “Fytyra e sheqeresur” është një gjë e vërtetë dhe ajo biskota e festave mund të çojë në njolla. Gjithashtu, nëse jeni të prirur për skuqje, mendoni dy herë për ato kokteje festash, të cilat mund t'ju lënë të skuqur. Në vend të kësaj, pini një pije të gazuar me agrume dhe kërkoni ushqime të pasura me omega 3 si salmoni, arrat dhe farat e lirit.

Rritni marrjen e antioksidantëve duke ngrënë gjithashtu shumë fruta dhe perime të freskëta. Për të ulur rrezikun e diglicemisë (ulje dhe rritje të sheqerit në gjak), sigurohuni që të paketoni disa ushqime të shëndetshme në çantën tuaj për të shmangur "Nepset" si dhe për të ulur rrezikun e sëmundjeve të lidhura me sheqerin në gjak.

  • Mendoni për sistemin tuaj tretës

Ju mund të pyesni veten se çfarë lidhje ka tretja me lëkurën, por çuditërisht ka shumë. Dhe, meqenëse pushimet priren të bëhen pak më të këndshme, Alissia Zenhausern, N.M.D, një mjeke natyrale në NMD Wellness of Scottsdale, thotë të konsideroni shtimin e enzimave tretëse në rutinën tuaj të përditshme. "Një mënyrë për të ndihmuar trupin tuaj të tresë të gjithë atë ushqim të tepërt është të mbështesni proçesin e tretjes me ndihmën e enzimave shtesë tretëse," thotë ajo. “Inflamacioni i zorrëve që ndodh kaq shpesh gjatë sezonit të festave shfaqet në lëkurën tonë, kështu që ndihmoni ta luftoni këtë me fuqinë e enzimave tretëse dhe suplementeve me probiotike.”

  • Eksfoloni lëkurën një herë në javë

Ne priremi të aplikojmë më shumë make-up se zakonisht gjatë festave për t'u dukur përrallorë. Shumë zonja zgjedhin fondotinta që zgjasin 12 orë ose më shumë. Duke eksfoluar lëkurën, ju jo vetëm që po e përgatitni lëkurën për një aplikim të lehtë të make-up-it, por do largoni të gjitha qelizat e vdekura të lëkurës dhe papastërtitë që mund të çojnë në dëmtim të barrierës së lëkurës dhe shfaqje aknesh.

  • Kujdesi për trupin

Trupi juaj ka nevojë për aq hidratim dhe kujdes sa lëkura në fytyrë dhe buzë. Zgjidhni produkte me përmbajtje Acidi Hialuronik, Pre dhe Probiotikësh për kujdesin ndaj trupit. Kombinoni larësit delikatë me bazë vajore me locionet rigjeneruese të filmit hidro-lipidik të lëkurës.

  • Praktikoni “Good Self Care”

Pushimet janë një kohë reflektimi. Studime të shumta kanë demonstruar efektet anësore të stresit në shëndetin e lëkurës, si dhe në shëndetin e përgjithshëm. Prandaj është e rëndësishme të merrni kohë për t'u rigjallëruar duke patur parasysh kujdesin për veten, duke përfshirë kujdesin për lëkurën. Rezervoni një masazh, shkoni në një klasë fitnesi, kaloni kohë në natyrë ose bëni një banjë me flluska relaksuese. Rëndësia e menaxhimit dhe reduktimit të stresit nuk mund të nëntheksohet për lëkurën e bukur, rinore dhe mirëqenien e përgjithshme.

Referenca: