Valentines Day Date- Dhuroji Dashuri Lëkurës Tënde!

Valentines Day Date- Dhuroji Dashuri Lëkurës Tënde!

Nuk ka asgjë më romantike se Dita e Shën Valentinit. Është një ditë për të shënuar dashurinë dhe përkushtimin. Sidoqoftë, është gjithashtu një ditë kur njerëzit ndiejnë presion të jashtëzakonshëm për t'u dukur mirë. Nëse jeni duke luftuar me lëkurën tuaj, mos u shqetësoni - nuk jeni vetëm. Miliona njerëz përballen me probleme të lëkurës çdo ditë. Me afrimin e Ditës së Shën Valentinit, ka disa truke që mund të bëni për ta bërë veten të dukeni më mirë.

Cila është historia e vërtetë e ditës së Shën Valentinit?

Sipas Radios Kombëtare Publike Amerikane, Perandori Claudius II i Romës ekzekutoi dy burra të ndryshëm të quajtur Valentine më 14 shkurt (në dy vite të ndryshme) gjatë shekullit të tretë. Një rrëfim i Shën Valentinit thotë se ai ishte një prift i cili u arrestua për kundërshtimin e një dekreti romak që ndalonte ushtarët të martoheshin.

Romakët kishin një festë të quajtur Lupercalia në mes të shkurtit - zyrtarisht fillimi i pranverës së tyre - dhe rasti u shënua nga shumë rituale të ndryshme. A e dinit? Dita e parë e Shën Valentinit ishte në vitin 496 pas Krishtit!

Dita e Shën Valentinit është një rast i veçantë dhe kujdesi për lëkurën tuaj përpara takimit do t'ju ndihmojë në rritjen e besimit tuaj.

Ne po ju japim disa këshilla për kujdesin ndaj lëkurës për një pamje rrëzëllitëse.

  • Mos eksperimentoni!

Dita e Shën Valentinit nuk është koha për të eksperimentuar. Qëndroni në rutinën tuaj të zakonshme të kujdesit të lëkurës gjatë muajit që çon në ditën e Shën Valentinit. Provimi i produkteve të reja, veçanërisht atyre që nuk janë testuar në mënyrë adekuate dhe kanë kimikate të ashpra, mund të çojnë në një dëmtim të lëkurës dhe mund të jetë e vështirë për t'u rregulluar atë ditë. Është e rëndësishme të mbani mend se lëkura juaj ka nevojë për kohë për t'u përshtatur me produktet e reja.

  • Eksfolimi i rregullt!

Një rutinë e rregullt e eksfolimit është thelbësore për të pasur një lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim. Do të ndihmojë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës, të zhbllokojë poret dhe të homogjenizojë tonin e lëkurës. Kur bëhet fjalë për eksfolimin e lëkurës tuaj, ju keni disa opsione. Për shembull, mund të përdorni pads eksfoliuese, apo edhe një serum apo krem eksfoliues të butë.

  • Hidratim, Hidratim, Hidratim!

Lëkura juaj duhet të qëndrojë e hidratuar për të pasur lëkurë të bukur dhe me shkëlqim. Dhe kjo do të thotë të pini shumë ujë. Synoni për të paktën 2 litra në ditë dhe shtoni një lëng ose një smoothie në dietën tuaj për hidratim maksimal. Përveç ujit të pijshëm, sigurohuni që të përdorni vazhdimisht produkte hidratuese. Zgjidhni kremrat dhe hidratuesit që përmbajnë acid hialuronik dhe glicerinë, pasi këta dy përbërës dihet se janë të shkëlqyeshëm në mbajtjen e lagështirës së lëkurës.

  • 20 minuta përkëdheljeje me maska të shpejta!

Një seancë e shpejtë e maskës gjatë javës që çon në Ditën e Shën Valentinit do t'ju ndihmojë ta mbani lëkurën tuaj të duket dhe të ndihet e mrekullueshme. Sheet Masks janë një mënyrë e shkëlqyer për t'i dhënë lëkurës tuaj pak hidratim dhe ushqim shtesë. Ato janë gjithashtu shumë të përshtatshme dhe relativisht të lira.

  • Mbroni lëkurën tuaj!

Mos harroni të mbroni lëkurën tuaj nga dielli, edhe në ditët me re. Përdorni krem dielli me spektër të gjerë me një SPF prej të paktën 30, për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga rrezet e dëmshme UV.

  • Kujdesuni për trupin tuaj!

Së fundi, mos harroni të kujdeseni për lëkurën edhe në pjesën tjetër të trupit. Përdorni një scrub trupi për të eksfoluar dhe aplikoni një locion hidratues për trupin për ta mbajtur lëkurën tuaj të butë dhe të hidratuar.

Kujdesi për lëkurën është i rëndësishëm çdo ditë pasi ndihmon për ta mbrojtur, për ta mbajtur atë më të re dhe për të shmangur çdo problem të saj. Megjithatë, disa ditë kërkojnë vëmendjen tuaj të veçantë, siç është dita e Shën Valentinit. Ndiqni këto këshilla dhe përfitoni nga uljet në sugjerimet tona për të pasur një lëkurë natyrale me shkëlqim dhe rrezatuese këtë ditë të Shën Valentinit.