Gëzo shëndet të plotë këtë dimër!

Gëzo shëndet të plotë këtë dimër!

Stina e dimrit shoqërohet me temperatura të ulëta dhe me lagështirë, pasojat e të cilave i përjeton secili prej nesh në organizëm. Kjo vjen për disa arsye.

Ditët janë më të shkurtra dhe netët më të gjata, por gjithashtu priret të ketë ditë më me re që zvogëlojnë potencialin tuaj për një dozë të mirë dielli. Rrezet e diellit janë të rëndësishme për rritjen dhe mirëqenien tonë mendore, si dhe rritjen e frutave dhe perimeve shumëngjyrëshe që kanë vlera të larta antioksidantësh, vitamina A, B, C dhe D.

Një tjetër element që shqetëson sistemin imunitar gjatë dimrit është fakti që ne kalojmë më shumë kohë në ambiente të mbyllura, gjë që rrit ndjeshëm rrezikun për t'u ekspozuar ndaj sëmundjeve ngjitëse si ftohja, gripi dhe COVID-19.

Mënyra më e lehtë për të forcuar sistemin imunitar është duke konsumuar lëndët e duhura ushqyese. Ndërsa ushqimi është mënyra më e mirë për të grumbulluar këto lëndë ushqyese, suplementet janë një mënyrë e dytë më e qëndrueshme. Këtu, profesionistët ndajnë disa nga suplementet më të mira që duhet të merrni këtë sezon.

  • Vitamina C

Mënyra se si njerëzit flasin për të, ju mund të mendoni se vitamina C është vitamina magjike. Jo vetëm që ndihmon sistemin imunitar të luftojë patogjenët, por konsiderohet gjithashtu një antioksidant që ndihmon trupin të luftojë stresin oksidativ, shpjegon Mary Opfer, MS, RDN, CDN, në Westchester County, Nju Jork. Vitamina C nuk parandalon nga ftohja, por mund të zvogëlojë ashpërsinë e saj. Ju mund të merrni dozën ditore të vitaminës C nga portokallet, specat e kuq të ëmbël, zarzavatet, lakra jeshile, agrumet dhe majdanozi.

Për plotësim të nevojave ditore me suplemente, Rodgers rekomandon 90 mg në ditë për burrat dhe 75 mg në ditë për gratë, me një kufi të sipërm prej 2000 mg.

  • Zinku

Zinku, një tjetër suplement i njohur për përfitimet e tij për rritjen e imunitetit, luan një rol të rëndësishëm në pothuajse çdo funksion qelizor. “Zinku luan një rol në metabolizmin e proteinave dhe karbohidrateve, ndarjen dhe rritjen e qelizave, shëndetin e lëkurës, është jetik për shëndetin imunitar dhe është gjithashtu një komponent kyç në shëndetin e zorrëve”, thotë Rodgers.

Zinkun mund ta gjeni tek frutat e detit, mishi i kuq, shpendët dhe gjithashtu mund ta plotësoni me suplemente. “Rekomandohet që shumica e burrave të rritur të marrin 11 mg në ditë dhe shumica e grave të rritura të marrin 8 mg në ditë, të dyja me një kufi të sipërm prej 40 mg.

  • Vitamina D

Ah, "vitamina e diellit". Trupi juaj prodhon vitaminë D kur lëkura është e ekspozuar ndaj rrezeve të diellit, e cila mund të jetë pak problematike gjatë dimrit kur ditët janë më të shkurtra dhe është shumë ftohtë për të kaluar shumë kohë jashtë. Instituti Kombëtar Amerikan i Shëndetit rekomandon 600 IU vitaminë D në ditë për shumicën e të rriturve. Sigurisht, mjeku juaj mund t'ju ndihmojë të vendosni se sa është doza e duhur për ju. Ndërsa mënyra më e mirë për ta marrë këtë është duke ngrënë ushqime të pasura me vitaminë D si salmoni, toni, kërpudhat, mëlçia dhe vezët. Roger E. Adams, Ph.D., doktor i të ushqyerit dhe pronar i eatrightfitness, rekomandon 50-125mcg në ditë për klientët e tij të cilët kanë mungesë të saj.

  • Vitaminat B

Kompleksi i vitaminave B janë të rëndësishme gjatë muajve të dimrit për shumë arsye. “Jo vetëm që ndihmojnë në përmirësimin e humorit, uljen e depresionit dhe uljen e stresit, por janë gjithashtu një kofaktor për tretjen e duhur dhe janë të nevojshme që trupi të prodhojë neurotransmetues si serotonina”, thotë Rodgers.

  • Ekstrakti i Mjaltit

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon që konsumimi i mjaltit në dimër mund të parandalojë ose pakësojë efektet e ftohjes dhe kollës më të thjeshtë. Rreth 100 gram mjaltë siguron rreth 300 kalori. Një lugë mjaltë në ditë mund të jetë e dobishme dhe gjithashtu mund të jetë një zëvendësues i përsosur për sheqerin.

Propolisi është një burim i madh i bioflavonoideve, antioksidantëve të fuqishëm që rrisin aftësinë e trupit tuaj për të absorbuar vitaminën C, stimuluar oksigjenimin dhe forcuar qelizat e gjakut.

 “Marrja e një suplementi ushqimor me multivitamina dhe minerale mund të jetë i dobishëm për ata që duan të mbështesin shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme”, thotë Boots Chief Pharmacist Marc Donovan.

Për t’iu gjendur afër sado pak gjatë këtij sezoni ne kemi menduar dy paketa për të forcuar imunitetin tuaj dhe luftuar simptomat e gripit apo të ftohurës.

Ju prezantojmë me Immunity Trio - paketa për të rritur dhe Immunity Duo- paketa për fëmijë.