Çaj Trëndafil i Egër

Çaj Trëndafil i Egër

Lekë 220.00
Title:  

Trëndafili i kuq konsiderohet burimi natyror më i koncentruar i vitaminës C pasi përmban një sasi 50-100 herë më tepër se agrumet, arsye kryesore kjo, që jep kontribut në forcimin e mbrojtjes natyrale të organizmit. 

  • Stili i jetës perëndimore, ndotja industriale, prania e aparaturave elektronike, tymi i duhanit, etj janë faktorë që rrisin nevojën e organizmit për Vitaminën C. 
  • Prania e mollës dhe boronicës shtojnë ndjeshëm vlerat dhe shijen e çajit. 
  • Kjo përzjerje është gjithashtu një antiflamator dhe një rregullues i mirë i qarkullimit të gjakut. 
  • Forcon imunitetin si një antialergjik dhe parandalues i alergjisë së frymëmarrjes. 
  • Ka veti diuretike. Ul nivelin e kolesterolit në gjak. 

Këshillohet përdorimi për çdo moshë.

Përgatitja

Një lugë çaji hidhet në një filxhan me ujë të nxehtë. Lihet i mbuluar 5-10 minuta dhe pasi kullohet, mund të pihet i ëmbëlsuar ose jo. 

Mund të merret 2-5 herë në ditë sipas dëshirës i ngrohte ose dhe si çaj i ftohtë.

Shiko edhe